Anakart Teknolojisinde Devrim! ASUS AMD X470 Serisi Anakartları Duyurdu

ASUS AMD X470 Serisi Anakartları Duyurdu

ROG, ROG Strix, Prime ve TUF Gaming serisi anakartlar, yenilikçi ayarlama, soğutma ve kişiselleştirme seçenekleriyle AMD Ryzen işlemcilerden en iyi performansı almayı sağlıyor

ÖNEMLİ NOKTALAR

  • ASUS X470 Serisinde ROG Crosshair VII Hero / WiFi Edition, ROG Strix X470-F and X470-I Gaming, Prime X470-PRO ve TUF X470-PLUS Gaming anakartları yer alıyor
  • Bu seride, yeni arama ve profil paylaşma özelliklerine sahip ödüllü UEFI BIOS, Fan Xpert 4, Aura Sync, bağlanılabilirlik güncellemeleri ve yeni tasarımlar yer alıyor
  • ROG Crosshair VII Hero, siyah üzerine siyah temalı, dahili LED’lerin hepsini kapatmaya yarayan, seçeneğe bağlı gizlilik modu ile ciddi kullanıcılar için en gelişmiş X470 platformudur

 

Geçtiğimiz sene piyasaya çıkmasından bu yana AMD’s Ryzen™ platformu, çoklu iş parçacıklı gücüyle masaüstü PC’leri yeniden tanımladı, buna ek olarak erişilebilir hız aşırtma ve oyun performansı sundu. Bu ilk dalga, ekonomik PC’lerden yüksek performanslı oyuncu ve içerik üretim sistemlerine kadar pazarın her noktasını etkiledi. Şimdi ise ASUS, ikinci dalgaya, yeni AMD X470 yonga setini baz alan yeni anakart ailesi ile hazır. Yeni X470 yonga seti, Pinnacle Ridge işlemci kodlu AMD Ryzen 2000 serisi yeni nesil işlemcilerin performansını geliştirmek ve halihazırdaki Ryzen işlemcilerle geriye dönük uyumluluk sunmak için tasarlandı

Yeni X470 Serisi, her biri benzersiz bir ruha sahip olan altı anakarttan oluşuyor. ROG Crosshair VII Hero ve Kablosuz özellikli ikizi, ciddi hız aşırtmacılar, meraklı kullanıcılar ve oyuncular için gizlilik temalı bir tasarımla önde geliyor. Strix X470-F Gaming akrabası ise kolay ayarlama ve üst seviye özelleştirmeler gibi ROG iyileştirmeleri, ekonomik bir seviyede sunarken, Strix X470-I Gaming, özellikle küçük boyutlu sistemler için her şeyi mini-ITX boyutuna küçültüyor.

TUF X470-PLUS Gaming ise görünüşün ötesinde işlevselliği, iş ortaklarımızla kurulan bir ittifakla ve askeri sınıf parçalarla barındırıyor. Giderek baskın olan oyun dünyasının dışında ise Prime X470-PRO, içerik üretimi ve günlük üretkenlikle uğraşanlar için, yeni seviye bir kullanım iyileştirmesi ve fütüristik mimariden esinlenen bir tasarım sağlayarak, daha olgun bir alternatif sağlıyor.

Serideki farklılıklara rağmen ASUS X470 Serisi, yaygın özellikler ve ASUS anakartlarının 30 yıllık birikimiyle oluşan yetenekleriyle birbirine bağlıdır. İnce ayar yapma, soğutma ve kişiselleştirmeye kadar, kullanıcıların PC’lerinin potansiyelini maksimuma taşımak için tasarlanmışlardır.

Özelleştirilmiş performans ayarı

AMD’nin Ryzen’i yeniden piyasaya sunması, önceki nesilden daha hızlı performans sözü verirken, çarpan kilidi açık modeller ile kullanıcılara stok hızlardan ötesine geçme özgürlüğü de sağlıyor. Çarpan kilidinin açık olması rahatlığıyla bile işlemci hız aşırtması, soğutmaya ve her yonganın bireysel karakteristiği ile sınırlıdır. Tek bir tıkla 5-Yönlü Optimizasyon uygulaması, hem fanları otomatik olarak ayarlar, hem de işlemcinin sınıflarını test eder. Yerleşik zeka, kararlılıktan ödün vermeden sistemin kaldırabileceği maksimum hızı bulur ve uzmanların ihtiyaçlarına göre işlemciye ince ayar yapmasını sağlar.

Otomatik ayar özelliği, geniş elle ayar seçenekleriyle desteklenir, uzman ellerde sistemin en fazla performansı almanıza yarar. UEFI üzerindeki yeni arama kısayolu, kullanıcıların menü sayfalarını geçmeden, istedikleri ayarları hızlıca bulup düzenlemesini sağlar. Kurulum tamamlandığında ise bu profili dışarıya aktararak, diğerleriyle paylaşabilir ya da yazılım güncellemeleri ardından tekrar yüklemek için bir kopyasını saklayabilirler. Yerleşik EZ Flash 3 aracı ise yazılım güncellemeyi, en son güncellemeyi UEFI içinden internete bağlanarak indirip kurarak, her şeyi basitleştirir.

Tasarımdan Serin

Yetkin soğutma, zirve performansa ulaşmak ve bu performansı korumak için önemlidir. Özellikle de Ryzen’in termal imkanlarla birlikte giderek agresifleşen XFR saat frekansı ölçekleme algoritması konusunda. Bununla birlikte oluşan akustik izi en aza indirmek için hava akımının eşdeğer şekilde uygulanması gerekmektedir.

X470 serisi, sıvı ve hava için soğutma çıkışlarıyla birlikte bunun temelini sağlar. Her kart üzerindeki en az bir çıkış, hepsi-bir-arada sıvı soğutmalar için ayarlanmıştır, böylece kullanıcılar ek aşamalar olmadan takıp çalıştırabilirler. Bazı modellerde ise yüksek amperli pompalar ve sıvı sensörler için de çıkışlar yer almaktadır. Fanları bağlamak çok kolaydır; tüm dahili çıkışlar, otomatik olarak üç pinli DC ve dört pinli PWM donanımları için ayarlıdır. Ayrıca dahili kalibrasyon rutini ise her fanın tam dönüş hızı menzilini belirleyerek, kullanıcının ayar yapmadan önce bunu bilmesini sağlar.

Kişiselleştirilmiş tasarım ve Aura Sync RGB aydınlatma

ASUS anakartlar üzerindeki geniş ayar seçenekleri, kullanıcılara PC’lerini ayarlarken istedikleri kadar özgürlük sunma ihtiyacından doğmuştur, bu düşünce artık kozmetik özelleştirmeye de uzanıyor. X470 Serisi, kullanıcılara renkler ve efektleri Aura Sync RGB aydınlatma ile kontrol etmelerini sağlayan, çoğuyla siyah-beyaz motiflerle nötr bir ton sunar. Anakart aydınlatmasının da ötesinde Aura Sync, parçalardan çevre birimlerine kadar giderek büyümekte olan bir ekosistemdeki uyumlu parçalarla aydınlatmayı da koordine eder.

Yeni ROG ve Prime modellerindeki dahili aydınlatma, açık LED’lerin güçlü parlaklığı ile daha yumuşak ve daha eşit bir parlaklık sunar. Tüm X470 kartlar, en az 2 metrelik standart RGB LED şeritlerini güçlendirebilir, bu da tüm kasayı aydınlatmak için yeterlidir. ROG, programlanabilir aydınlatma cihazlarıyla LED’lerin gelişmiş efektler sunmasını sağlamak için destek de sağlayarak özelleştirmeyi bir üst seviyeye taşır.

Bazı insanlar daha gizli olmayı sever, bu nedenle X470 Serisi anakartlar, tüm bağlı RGB’leri ve şeritleri kapatan bir UEFI anahtarı barındırır. ROG anakartlar ise özel bir gizlilik modu ile daha da öteye geçerek, kart üzerindeki tüm teşhis LED’Lerini kapatarak, tüm PCB’nin karartma yapmasını sağlar.

Oyun ve dahası için güçlü özellikler

Ağır grafik kartları, oyun sistemlerinin imzalarıdır, bu yüzden işlemciye bağlı olan PCIe X16 yuvalarının güçlendirilmiş metal duvarları ve karta daha güçlü bağlanmaları gerekir. ASUS SafeSlot ile sağlanan bu özellik, yuvayı tüm yönlerde güçlendirir, böylece anakart yatırımınızın, LAN partilere giderken fiziksel hasarla karşılaşmasını önler.

Ryzen işlemciler, bir NVMe SSD için dört adet PCI Express 3.0 hattı sağlar ve X470 yonga seti de ek bir sürücü için de iki adet daha ekler. Çift bağlantının dörtlüye göre daha düşük bir veri akışı olsa da, maksimum bant genişliği hala 6Gbps’lik bir SATA arayüzünden 3 kat daha hızlıdır. X470 serisi anakartların hepsinin çift M.2 yuvaları vardır, böylece kullanıcılar birincil sürücüyü işletim sistemi ve sık oynanan oyun ve uygulamalara ayırabilirken, buna ek olarak ikinci birini de Steam kütüphanesi için ekstra depolama olarak kullanabilirler. En baştan başlamak gerektiğinde ise yerleşik güvenli silme aracı, hem SATA hem de NVMe sürücüleri UEFI üzerinden silmenizi sağlar.

USB 3.1 Gen 2 bağlantısı yonga seti ile sağlandığından, harici depolama ve yeni nesil cihazlar için 10Gbps veri akışı sunar. X470 Serisi anakartlar bu kontrolcü için en az iki arka çıkış sunarken, çoğu ATX modeller de, önde güçlendirilmiş USB çıkışları için dahili bir çıkış da barındırırlar.

ROG ve Prime serisi Intel Gigabit Ethernet, ciddi oyunlar ve hızlı veri aktarımları için kararlı kablolu ağ sağlar. Dahili kablosuz ise Crosshair VII Hero (Wi-Fi) ve Strix X470-I Gaming’de bulunur ve hızdan ödün vermeden kullanışlılık sağlar.

Korunan kodekler ve yüksek kalite kapasitörler tüm seride bulunurken, ROG bunlara kulaklıkları güçlendirmek için çıkış güçlendirici özel amfiler ekler. Giriş kalitesi, özellikle yayıncılara ve takım arkadaşlarıyla iletişim kuranlar için önemli olduğundan, ASUS mühendisleri ROG ve Prime kartlardaki mikrofon girişini de güncellediler.

MEVCUDİYET & FİYATLANDIRMA

ASUS X470 tabanlı anakartlar, birçok bölgede 13 Nisan 2018’den itibaren ön siparişte olacak. Satışın ise 19 Nisan 2018’de başlaması beklenmektedir.

BASIN İLETİŞİMİ  
Can Us

Pazarlama Uzmanı

Can_Us@asus.com

 

ÖZELLİKLER [1]

Model ROG CROSSHAIR VII HERO (WI-FI) ROG STRIX X470-F Gaming ROG STRIX X470-I Gaming Prime X470-PRO TUF X470-PLUS GAMING  
CPU Soketi AM4 socket for AMD Ryzen™ 2. Nesil/Ryzen™ 1. Nesil/ Radeon™ Vega Grafikli Ryzen™/7. Nesil A Serisi/Athlon X4 işlemciler için AM4 soket
Yonga Seti AMD X470 Yonga Seti
Boyut ATX ATX Mini-ITX ATX ATX  
Bellek 4 x DIMM; Max. 64GB DDR4 4 x DIMM; Max. 64GB DDR4 2 x DIMM; Max. 32GB DDR4 4 x DIMM; Max. 64GB DDR4 4 x DIMM; Max. 64GB DDR4  
DDR4-3466+ MHz (O.C.) DDR4-3466+ MHz (O.C.) DDR4-3466 MHz (O.C.) DDR4-3466+ MHz (O.C.) DDR4-3200 MHz (O.C.)  
Grafik Çıkışı YOK HDMI/DP HDMI HDMI/DP HDMI/DVI-D  
Çoklu GPU Desteği 2-way SLI & 3-way CFX 2-way SLI & 3-way CFX YOK SLI/CFX CFX  
Genişleme Yuvaları 2 x PCIe 3.0 x16 slots 2 x PCIe 3.0 x16 slots 1 x PCIe 3.0 x16 slot 2 x PCIe 3.0 x16 1 x PCIe 3.0 x16  
(@ x16 or x8/x8) (@ x16 or @ x8/x8) (@x16 or @x8/x8) (@x16 or @x8)  
1 x PCIe 2.0 x 16 slots 1 x PCIe 2.0 x 16 slots 1 x PCIe 2.0 x16 1 x PCIe 2.0 x16  
(max. @x4) (max. @x4) (max. @x4) (max. @x4)  
SATA 6Gb/s 6 6 4 6 6  
M.2 32Gb/s 1x 22110 1x 22110 1 x 2280 1x 22110 1x 22110  
(PCIE 3.0 x 4 and SATA modes) (PCIE 3.0 x 4 and SATA modes) (PCIE 3.0 x 4 and SATA modes) (PCIE 3.0 x 4 and SATA modes) (PCIE 3.0 x 4 and SATA modes)  
1 x 2280 1 x 2280 1 x 2280 1 x 2280 1 x 2280  
(PCIE 3.0 x 4) (PCIE 3.0 x 2 and SATA modes) (PCIE 3.0 x 4 mode) (PCIE 3.0 x 2 and SATA modes) (PCIE 3.0 x 2 and SATA modes)  
USB 3.1 Gen 2 ön panel bağlantısı 1 1 YOK 1 YOK  
USB 3.1 Gen 2 2 2 2 2 2  
1 x Type-A, 2 x Type-A at back 2 x Type-A at back 2 x Type-A at back 2 x Type-A at back  
1 x Type-C at back  
USB 3.1 Gen 1 10 8 6 8 7  
8 x Type-A at back 1 x Type-C at back 4 x Type-A at back 1 x Type-C at back 1 x Type-C at back  
2 x Type-A at front 5 x Type-A at back 2 x Type-A at front 5 x Type-A at back 2 x Type-A at back  
2 x Type-A at front 2 x Type-A at front 4 x Type-A at Front  
Gigabit Ethernet Intel® I211AT Intel® I211AT Intel® I211AT Intel® I211AT Realtek® 8111H  
Kablosuz / Bluetooth Çift frekans bantı 2.4 / 5 GHz destekli, 2×2 MU-MIMO ile 802.11 a/b/g/n/c YOK Çift frekans bantı 2.4 / 5 GHz destekli, 2×2 MU-MIMO ile 802.11 a/b/g/n/c YOK YOK  
Bluetooth v4.2 Bluetooth v4.2  
Ses Kodeki SupremeFX S1220 SupremeFX S1220A SupremeFX S1220A Realtek® S1220A Realtek® ALC887  
Ses Efektleri Sonic Studio III Sonic Studio III Sonic Studio III Crystal Sound 3 DTS Custom for GAMING Headsets  
PWM/DC Fan Çıkışları 8 7 3 7 5  
Hepsi-bir-arada Sıvı Pompa Çıkışı Var Var Var Var Var  
Sıvı Soğutma Çıkışı Var (W_FLOW/W_IN/W_OUT) Var YOK Var YOK  
M.2 soğutma çözümü M.2 Heatsink M.2 Heatsink M.2 Audio Combo Card M.2 Heatsink YOK  
AURA Sync RGB Aydınlatma Var Var Var Var Var  
4-Pin RGB Çıkışı 2 2 1 2 1  
Programlanabilir Çıkış 2 1 1 YOK YOK  
SafeSlot Var Var Var Var Var  
Hazır Monteli Arka Plaka Var Var YOK YOK YOK  2 yorum

Bir cevap yazın