Firefox Yande'xi Türkiye'de Neden Tercih Etti?

Firefox’un Türkiye’deki tercihi Yandex

Firefox Yande'xi Türkiye'de Neden Tercih Etti
Firefox Yande’xi Türkiye’de Neden Tercih Etti

Mozilla’nın özgür web tarayıcısı Firefox, Türkiye’ye özel arama deneyimiyle öne çıkan Yandex’i Türkiye’deki varsayılan arama motoru yaptı.
Bağımsız web tarayıcısı Firefox’u geliştiren Mozilla, yeni arama motoru stratejisi kapsamında, Firefox’un Türkiye’deki varsayılan arama motoru olarak Yandex’i tercih etti. Firefox’un son sürümünde gerçekleşen bu
önemli değişikle birlikte Türkçe Firefox kullanıcıları. Yandex’in Türkiye’ye özel arama deneyiminden faydalanacaklar. Mozillanın Yandex’i tercih etmesiyle ilgili merak edilenleri hem Mozilla ya hem de Yandex Türkiye’ye sorduk.

DeneUe Dixon-Thayer Mozıiio Jş ve riuxux ilişkilerinden Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı
Firefox’ta geçen yıl uygulama-ya başladığınız varsayılan arama motoru seçenekleriyle ilgili yeni stratejimizden kısaca bahseder misiniz? Artık dünyanın farklı yerlerin-deki kullanıcılarımızın tamamına tek bir varsayılan arama motoru sunmanın doğru bir yol olduğuna inanmıyoruz. Yeni stratejimiz sayesinde Mozilla olarak biz de misyonu-muzu ve inandığımız değerleri daha da ileriye taşımamıza olanak sağlayan web siteleri ve servislerle tarayıcımızı bir araya getirebiliyoruz.
Yandex’i Firefox’un Türkçe sürümü için varsayılan olarak seçme sebepleriniz nelerdi? Yandex’in Türkiye’deki kullanıcılar için yerelleştirilmiş ve yüksek kalitede hizmetler sunmaya odaklandığını öğrendik. Bunun üzerine bir ay boyunca bir test yaptık ve gördük ki Firefox kullanıcılarının büyük çoğunluğu memnun bir şekilde Yandex’i varsayılan arama motorları olarak tuttular. Böylece Yandex’in varsayılan olarak uygunluğuna karar verdik.
Yandex’i nasıl bir şirket olarak görüyorsunuz? Arama motoru dünyasındaki farkı sizce nedir? Yandex tüm dünyaya ayni hizmeti sunmak tansa, ürün ve hizmetlerini geliştirirken faaliyet gösterdiği ülkeler özelinde yerelleşmeye odaklanan, belirgin olarak farklı bir yol izliyor. Bu da bizim Firefox kullanıcılarına yerel anlamda uygun seçenekler sunmak yönündeki stratejik yaklaşımımız ve hedeflerimizle son derece örtüşüyor.
Yaptığınız bu işbirliğinin Türkiye İnternet pazarının geleceğinde ne gibi bir önemi var? Sizce Türk İnternet kullanıcıları bu işbirliğinden memnun kalacak mı? Yandex, arama motoruyla Türkiye’de faaliyete başlayana kadar kullanıcıların gerçek anlamda sadece bir seçenekleri vardı. Kullanıcıların bu alanda birden fazla seçeneğe sahip olmasının önemli, inovasyon ve kaliteyi artırıcı bir etken olduğunu düşünüyoruz. Büyük bir yerel ekiple birlikte Türkiye’deki İnternet kullanıcılarının ihtiyaç ve beklentileri doğrultusunda uyarlanmış, kaliteli bir deneyim sunan bir arama motoruna sahip olmanın kesinlikle Türkiye’deki kullanıcıların avantajına olduğuna inanıyoruz.
Başka arama motorbotla benzer iş birliklerimiz var mı? Yandex ıle Rusya, Beyaz Rusya. Kazakistan ve geçtiğimiz aydan bu yana da Türkiye özelinde işbirliğimiz var. Ayrıca ABD’de Yahoo ve Çin’de Baidu ile çalışıyoruz.

Firefox Yande'xi Türkiye'de Neden Tercih Etti
Firefox Yande’xi Türkiye’de Neden Tercih Etti
Firefox Yande'xi Türkiye'de Neden Tercih Etti
Firefox Yande’xi Türkiye’de Neden Tercih Etti

Milena Djurkk Yandex. Türkiye COO’su (Operasyonlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı)
Mozilla’nın Firefox’ta kullanıcı-lara bazı ülkeler bazında farklı arama motoru seçenekleri sunma politikası hakkında neler düşünüyorsunuz? Dünyada ve AB’cle birçok alanda olduğu gibi arama motoru dünyasında da tekelleşme gibi konular tartışılıyor ve hatta haklı bazı hukuki davalar yaşanıyor. İnternet özgür bir ortam. Kullanıcılar da internet ortamında hem alternatif ürün ve hizmetleri kullanmayı hem de kendi kişisel tercihlerine saygı duyulmasını talep ediyorlar. Mozilla’nın da Firefox kullanıcılarına mümkün olan pazarlarda farklı varsayılan arama motoru seçenekler’ sunması, ılk aşamada internet kullanıcılarının bu beklentilerine cevap veriyor. Ayrıca Mozilla’nın, hizmet verdiği ülkede yerelliğe odaklanan ve kaliteli bir arama performansı sunan bir şirketle çalışması da kullanıcılarına verdiği önemi gösteriyor. Bu ayni zamanda bizim de faaliyet gösterdiğimiz her bir ülkede yerel bir ekip oluşturup, o ülkeye özel bir arama motoru deneyimi sunmak yönündeki, “global”
yerine”trans-lokar diye adlandırdığımız stratejik yaklaşımlarınızla son derece uyuşuyor.
Mozilla neden Firefox’un Türkçe sürümünde neden Yandex’i tercih etti? Türkiye’de hizmet vermeye başladığımızdan bu yana, Türkiye’deki İnternet kullanıcılarına arama motoru alanında farklı ve iyi bir alternatif sunmak adına Yandex arama deneyimini sürekli geliştirdik. Yerel anlamda kaliteli sonuçlar vermek Yandex’in Türkiye’de ilk günden beri üzerinde çalıştığı bir konu. Uzman ekibimizle son zamanlarda bu konuda önemli aşamalar kaydettik ve kendimizi sürekli geliştirmeye ve iyileştirmeye devam ediyoruz. Mozilla’nın global stratejisi kapsamında ve yaptığı testler sonucunda, Yandex’i Türkiye’deki internet kullanıcı-ları için çok iyi ve yerel anlamda dogru sonuçlar veren bir arama motoru olarak belirlemiş olması, bugüne kadar yaptığımız çalışmaların doğru yolda olduğunun kanıtlarından biri.
Eklemek istediğiniz başka bir konu var mı? Yandex.Türkiye ekibi olarak Türkiye’nin aradığı arama motoru” olmak için ilk günden bu yana çalışıyoruz. Bir yandan kendimizi bu alanda daha da iyi hale getirmek için çalışırken diğer yandan da kullanıcılarımızın çok beğendiği ve hayatlarını büyük ölçüde kolaylaştıran Navigasyon, Haritalar, Panoramalar ve Seyahat gibi hizmetlerimizi geliştirmeye ve sayılarını artırmaya devam edeceğiz.